Jak pogłębić relację z dzieckiem? Wspólne zabawy
14.06.2022
Relacja między dzieckiem a rodzicem to niezwykle ważny, choć nieco skomplikowany temat. Wydaje się nam, że o własnych dzieciach — szczególnie tych młodszych, wiemy niemal wszystko. Pytanie na ile obraz ten jest wizualizacją naszych oczekiwań, a na ile wynikiem obiektywnej obserwacji potrzeb, zdolności i fascynacji naszego dziecka.
Przy tworzeniu obiektywnej oceny możliwości i talentów swoich dzieci, dużym wsparciem jest wspólna zabawa. Wtedy znacznie łatwiej jest nam ocenić możliwości motoryczne, poziom wyobraźni czy kojarzenia faktów. Wyraźnie widzimy wtedy, co nasze dziecko fascynuje, a co nie wzbudza większych emocji. Idealnie, gdy taka zabawa ma miejsce w środowisku sprzyjającym wypróbowaniu przez dziecko wszystkich jego możliwości.
Takim miejscem jest właśnie Las Odkrywców, gdzie strefy poszczególnych zabaw dają dzieciom możliwość wykazania się dużą dozą własnej inwencji — to dzieci ustalają tu własne zasady gry.
Kiedy małe dziecko przechodzi przez ścieżkę sensoryczną, pomocna dłoń rodzica jest dla niego bardzo ważna — ma ono pod stopami w zasadzie „nieznany świat”. Dla rodzica wspólna przechadzka pozwala ocenić, na ile dziecko jest odważne, jak reaguje na nieznane mu bodźce i jak potrafi słowami wyrazić swoje emocje.
Moment odpoczynku na plaży przy fontannie może być równie cennym doświadczeniem. W Lesie Odkrywców mamy „kuchnię błotną”. Jeśli dziecko zechce przygotować Ci kawę z liści zerwanych z pobliskiego krzewu, czy zaserwować kotlety z mokrego piasku oznacza to, że chce zrobić dla Ciebie coś miłego i potrzebuje, byś docenił jego starania. To także informacja, że dostrzega ono Twoje zaangażowanie w opiekę i uczy się przyjmować podobną rolę.
Starsze dzieci również znajdą tu dla siebie wiele atrakcji i co ważne – zabawę mogą łączyć ze zdobywaniem wiedzy. Przy każdej atrakcji, umieściliśmy tablicę informacyjną z wyszukanymi ciekawostkami dotyczącymi życia w lesie, a wiele z tych ciekawostek nawet dla dorosłych może być nowością. Na przykład na ściance wspinaczkowej dzieci przy okazji mogą dowiedzieć się jakiego drzewa liście właśnie dotykają — chwyty do wspinaczki wykonane są bowiem w formie odwzorowującej rozmaite rodzaje liści.
Pamiętajmy, że zabawy z dzieckiem nie powinniśmy traktować tylko i wyłącznie jako pretekstu do analizy i oceny jego zdolności. Dziecko od razu wyczuje, że taka zabawa nie jest szczera i że coś się za tym kryje. Takie poczucie może mieć wpływ nie tylko na jego zachowanie w danym momencie, ale może także rzutować na przyszłość powodując u dziecka uczucie niepewności co do naszych zamiarów. Rodzicu — włącz się więc we wspólne odkrywanie. Nigdy nie jest za późno, aby odkryć również swoje, nowe talenty 🙂