
Jak pogłębić relację z dzieckiem? Wspólne zabawy!
Relacja między dzieckiem a rodzicem to niezwykle ważny, choć nieco skomplikowany temat. Wydaje się nam, że o własnych dzieciach — szczególnie tych młodszych, wiemy...
Relacja między dzieckiem a rodzicem to niezwykle ważny, choć nieco skomplikowany temat. Wydaje się nam, że o własnych dzieciach — szczególnie tych młodszych, wiemy niemal wszystko. Pytanie na ile obraz ten jest wizualizacją naszych oczekiwań, a na ile wynikiem obiektywnej obserwacji potrzeb, zdolności i fascynacji naszego dziecka.
Przy tworzeniu obiektywnej oceny możliwości i talentów swoich dzieci, dużym wsparciem jest wspólna zabawa. Wtedy znacznie łatwiej jest nam ocenić możliwości motoryczne, poziom wyobraźni czy kojarzenia faktów. Wyraźnie widzimy wtedy, co nasze dziecko fascynuje, a co nie wzbudza większych emocji. Idealnie, gdy taka zabawa ma miejsce w środowisku sprzyjającym wypróbowaniu przez dziecko wszystkich jego możliwości.
Takim miejscem jest właśnie Las Odkrywców, gdzie strefy poszczególnych zabaw dają dzieciom możliwość wykazania się dużą dozą własnej inwencji — to dzieci ustalają tu własne zasady gry.
Kiedy małe dziecko przechodzi przez ścieżkę sensoryczną, pomocna dłoń rodzica jest dla niego bardzo ważna — ma ono pod stopami w zasadzie „nieznany świat”. Dla rodzica wspólna przechadzka pozwala ocenić, na ile dziecko jest odważne, jak reaguje na nieznane mu bodźce i jak potrafi słowami wyrazić swoje emocje.
Moment odpoczynku na plaży przy fontannie może być równie cennym doświadczeniem. W Lesie Odkrywców mamy „kuchnię błotną”. Jeśli dziecko zechce przygotować Ci kawę z liści zerwanych z pobliskiego krzewu, czy zaserwować kotlety z mokrego piasku oznacza to, że chce zrobić dla Ciebie coś miłego i potrzebuje, byś docenił jego starania. To także informacja, że dostrzega ono Twoje zaangażowanie w opiekę i uczy się przyjmować podobną rolę.
Starsze dzieci również znajdą tu dla siebie wiele atrakcji i co ważne – zabawę mogą łączyć ze zdobywaniem wiedzy. Przy każdej atrakcji, umieściliśmy tablicę informacyjną z wyszukanymi ciekawostkami dotyczącymi życia w lesie, a wiele z tych ciekawostek nawet dla dorosłych może być nowością. Na przykład na ściance wspinaczkowej dzieci przy okazji mogą dowiedzieć się jakiego drzewa liście właśnie dotykają — chwyty do wspinaczki wykonane są bowiem w formie odwzorowującej rozmaite rodzaje liści.
Pamiętajmy, że zabawy z dzieckiem nie powinniśmy traktować tylko i wyłącznie jako pretekstu do analizy i oceny jego zdolności. Dziecko od razu wyczuje, że taka zabawa nie jest szczera i że coś się za tym kryje. Takie poczucie może mieć wpływ nie tylko na jego zachowanie w danym momencie, ale może także rzutować na przyszłość powodując u dziecka uczucie niepewności co do naszych zamiarów. Rodzicu — włącz się więc we wspólne odkrywanie. Nigdy nie jest za późno, aby odkryć również swoje, nowe talenty 🙂
Pomysły na zabawy na świeżym powietrzu
Nie zaskoczymy Was chyba stwierdzeniem, że przebywanie na świeżym powietrzu przynosi dzieciom same korzyści. Wzmacnia odporność, uwrażliwia, przyspiesza przemianę materii i wspomaga prawidłowy rozwój.
Mimo, że dzieci mają zakodowaną potrzebę eksploracji świata i kontaktu z rówieśnikami, łatwo angażują się w zabawy całym ciałem i umysłem, trzeba ich w obecnych czasach do tego odpowiednio zmotywować. Ponownie przychodzimy z pomocą — Las odkrywców jest doskonałym miejscem, by wspomóc zaangażowanie w zabawę i rozwój. Znajdujące się na naszym terenie atrakcje zaprojektowane zostały w oparciu o ideę sensorycznych i naturalnych placów zabaw. Dzięki takiemu podejściu nawet najprostsze zabawy w znacznie większym stopniu stymulują zmysły dzieci.
Zwykła piaskownica — ulubione miejsce zabaw szczególnie młodszych dzieciaków, jest miejscem, które usprawnia czynności manipulacyjne i rozwija zmysł dotyku. W naszym przypadku piaskownica podzielona jest na kilka części. W każdej z nich znajduje się inny rodzaj piachu. Dzięki temu dzieci mogą zauważyć różnice faktury, wielkości i wynikające z tego konsekwencje. Na początku mogą być zdziwione, że jeden piasek nadaje się lepiej do robienia babek a drugi do przesypywania. Uczy je to zwracania uwagi na szczegóły. Jedną wielką piaskownicą, jest też polana zabaw wodnych. Tam jednak mamy dodatek wody 🙂
Kolejną atrakcją są Korzeniowe Huśtawki. W naszym lesie mają one dodatkową, edukacyjną funkcję. Zawieszone zostały na balach, których korzenie znajdują się kilka metrów nad ziemią. Dzieci mogą więc obserwować jak wyglądają systemy korzeniowe drzew w trakcie zabawy.
Pnie drzew mogą być zresztą wykorzystywane przy wielu innych zabawach. Pieńkowa Polana to miejsce, gdzie pokonuje się trasę przeskakując z pieńka na pieniek. By udało się je przejść bezbłędnie, wymagana jest duża zwinność, koncentracja i poczucie równowagi.
Za tor przeszkód może posłużyć także Mrówczy Labirynt. Odważniejsi mogą wspiąć się na szczyt konstrukcji po olbrzymich balach, a to nie lada wyzwanie. Dla pozostałych przygotowana została nieco łatwiejsza trasa — wnętrzem mrowiska. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że trasa stanowi rodzaj labiryntu.
Kolejną ciekawą propozycją na kreatywne spędzenie czasu w Lesie Odkrywców są questy. Przygotowane przez nas zabawy terenowe dopasowane są do możliwości dzieci w różnym wieku. Podczas ich rozwiązywania, dzieci nie tylko korzystają z różnych atrakcji, ale również zdobywają nową wiedzę — wiele z questów odwołuje się bowiem do informacji zawartych na specjalnie przygotowanych tablicach informacyjnych.
Las Odkrywców to świetna propozycja spędzenia wolnego czasu zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci ze względu na różne stopnie trudności zadań i możliwość wyboru swojej własnej ścieżki oraz scenariusza zabawy.

Brzmi zachęcająco?
Kup bilety do Parku Lasu Odkrywców już teraz i przeżyj niezapomnianą przygodę w sercu natury! Zyskaj dostęp do fascynujących tras, leśnych atrakcji i odkryj tajemnice, które czekają na Ciebie i Twoją rodzinę!